11 січня BIHUS.info опублікував програму «Геометрія Л», у якій висловлювали думки противники вакцинації. Випуск викликав жваве обговорення в соцмережах. Як редактор Здоров’я 24 вирішив теж висловити свою думку про це.

Мені як медичному журналісту дуже прикро, що колеги, не розуміючись в темі, створюють умови для поширення фейків, шкідливої та небезпечної інформації.

Чому не можна давати слово антивакцинаторам?

Як стверджує сам Денис Бігус, «Геометрія Л» створена для того, щоб познайомити глядачів не із самими ідеями, які висвітлюють у програмі, а з носіями цих думок. У свої випуски він запрошував різних людей: виборців Порошенка, Зеленського і ОПЗЖ, ветеранів АТО, патрульних, ЛГБТ, ІТ-спеціалістів. Але всі вони відрізняються від антивакцинаторів тим, що їхні ідеї не становлять небезпеки для життя і здоров’я українців. І тим, що вакцинація – це питання науки, а не особистої точки зору, сексуальної орієнтації, професії або способу життя.

Низькому рівню вакцинації в Україні ми можемо завдячувати саме таким людям й ЗМІ, які поширюють подібну інформацію. Антивакцинатори нині мають великі майданчики для пропаганди своєї брехні в інтернеті, особливо – у соцмережах. Нагадаю, що з такою інформацією активно борються Facebook, Youtube та Instagram. Вони масово почали видаляти інформацію противників вакцин і встановили заборону на просування (рекламу) таких матеріалів.

Як бачимо, в Україні все інакше: авторитетні журналісти-розслідувачі BIHUS.info, з якими, до речі, 24 канал співпрацює, дали їм ще одну можливість. І саме завдяки авторитету цих журналістів вони можуть переконати людей, які мають сумніви. Ба більше: сам факт обговорення цього питання легалізує їхню позицію і дає їй право на життя.

Чим небезпечні противники вакцини?

Саме через низький рівень вакцинації до нас повертаються небезпечні хвороби, про які ми вже давно забули. 10 років тому про дифтерію й кір майже ніхто не згадував. А лише за 2019 рік кором перехворіли майже 60 тисяч людей, з початку спалаху 2017 року померло 43 особи. Як кажуть експерти, це тільки початок і з часом нас чекають великі спалахи дифтерії, правця, поліомієліту та туберкульозу.

Завдяки вакцинації людство змогло повністю побороти чуму та віспу, які вбили велику частину населення Європи. Рівень дитячої смертності зменшилась мінімум у 6 разів. А загалом, за підрахунками ВООЗ, щороку завдяки вакцинації вдається запобігти до 3 мільйонів смертей.

Антивакцинатори ж це все руйнують. І найголовніше, що вони шкодять не тільки собі, а й всім навколо. Щоб припинити циркуляцію вірусу – потрібен колективний імунітет, а він досягається, коли вакциновані не менше ніж 95% населення. Цієї цифри досягнути важко, бо є люди, які не можуть вакцинуватися через протипоказання (онкохворі, люди з імунодефіцитом), та люди, які через особливість імунної системи можуть захворіти навіть після щеплення. Й антивакцинатори передусім ставлять під загрозу їхнє життя.

Інша небезпека в тому, що віруси можуть мутувати. Якщо противник вакцинації захворіє на якусь інфекцію – вона може змінитись в його тілі так, що стане небезпечною для щепленої людини.

Саме тому не можна давати можливість поширювати брехню. А якщо це маячня антивакцинаторів, вона може мати дуже велику ціну – життя невинних людей, які піклуються про своє здоров’я і своїх дітей.

Брехня та перекручування

Крім того, гості програми вдалися до брехні, наприклад, адвокат Сергій Гула заявив, що він виграв «вакцинну справу» у Верховному суді. Це – неправда.

У 2006 році у Вінницькій області дітям ввели неякісну пробу Манту російського виробництва, що викликало негативні реакції у дітей. Без сумніву, випадок жахливий і потребує покарання винних. Саме цей адвокат виграв цю справу. Але брехня у тому, що проба Манту – не вакцина. Вона не створює імунітету в дітей, а є лише скринінговим засобом для діагностики туберкульозу. Маю сумніви, що людина, яка так довго займається судовими позовами проти щеплень, могла переплутати туберкулінову пробу з вакциною. Але ця маніпуляція може переконати глядача не робити щеплення своїм дітям.

Кілька разів протягом всього випуску від різних гостей повторювалася інформація, що щеплення викликає аутизм. Про це йшлося в маніпулятивному досліджені Ендрю Вейкфілда, який підтасував результати, за що у 2010 році втратив ліцензію, а його публікацію видалили зі всіх авторитетних джерел.

Тому дуже прикро, що BIHUS.info дав себе використати і поширити брехню, яку противники вакцинації зможуть застосовувати для підтвердження власних аргументів. Робота журналістів не полягає в тому, щоб дати можливість людям наговорити неправду та маніпуляції без спростування.

Я розумію, що формат програми робить акцент на інше, але через потенційну небезпеку автори програми могли використати, наприклад, екранний текст, щоб уникнути поширенню фейків. Бо вакцинація – це питання здорового глузду, а не тема для хайпу. Тут є чітка межа між злом і добром, яку не можна переступати.